Ana Sayfa / Yazarlar / Aydın Başar / Eşiniz için sakladığınız bir portakalınız var mı?

Eşiniz için sakladığınız bir portakalınız var mı?

Efendim  bazı şeyler hep yarım kalır. Dünya her şeyim kamilen gerçekleştiği bir yer değildir. Eksiklikler, noksanlıklar alemidir. Bizim oralarda “Fırın tava gelir hamur biter. Akıl başa gelir ömür biter” diye bir  laf vardır. Hani bir de şarkı vardır; “Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak” diye…

Yeter ki niyetler sahih olsun, filmin tamamı belki daha güzel bir ortamda daha güzel bir şekilde yaşanacaktır. O saflığı ve temizliği koruyabilirsek, umuyorum ki nice buluşmaların devamına şahit olacağız.

“Ömür Dediğin” programında dinlemiştim, 4 Mart 2018 tarihinde vefat eden Sivaslı Aşık İsmeti hayatındaki yarım kalan bir sahneyi anlatmıştı. Şöyle anlatıyordu İsmeti:

“Eskiden çok yokluk çektik. Hanımımla elli senedir evliyiz, şimdiye kadar hiç sorunumuz olmadı. Çok vefalı bir insandır.

Eskiden bir gün hanıma annesi iki tane portakal vermiş.

O zamanlar köye portakal senenin bir günü ya gelir ya gelmezdi.

Hanım benimle birlikte yemek için kendi payını da yememiş ikisini de saklamış.

Bir yerde yirmi dokuz günlüğüne çalışmaya gitmiştim. Döndüğümde dedi ki: “Annem portakal verdi, sandıkta sakladım.”

Ben de: “Hadi getir de yiyelim öyleyse” dedim.

Portakalları aldı geldi, bir baktık ki ikisi de bozulmuş. İşte eşim böyle vefalı bir insandı.”

Hani dedik ya dünyada bazı şeyler hep yarım kalır diye… İşte merhum Aşık İsmeti ile hanımının yaşadığı bu küçük anıda da yarım kalmışlığın hüznünü bulabiliyoruz.

Eşi için sandıkta portakal saklayan bu annemizin safiyeti beni çok etkiledi, bilmiyorum sizleri de etkiledi mi? Sizin de eşimiz için sakladığınız bir portakalınız var mı? Yoksa birilerinin gelip sizi mutlu etmesini bekleyenlerden misiniz?

Cenab ı Hak bu anıyı yıllar sonra duygulanarak anlatan merhum Aşık İsmeti’ye o portakalları ve daha güzellerini eşiyle birlikte cennet bahçelerinde yemeyi nasib eylesin. Allah her ikisine de rahmet eylesin.

Mutlu olmak için değil, mutlu etmek için yaşayanlara selam olsun.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Alimler bu kısaltmaları hoş karşılamıyor

İmam Nevevî, Sahîh-i Müslim’e yazdığı şerhin mukaddimesinde şunları söylemektedir; “Hadis yazan bir kişinin Lafza-i Celâl’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir