Ana Sayfa / Manşet / Biz Kimiz? Neden Atölye?

Biz Kimiz? Neden Atölye?

din-kulturu-atolyesi

 

“Büyük idealler küçük hizmetinizi aksatmasın…”

Başta asr-ı saadetten gelen güzellikler ve incelikler olmak üzere Selçuklulardan, Osmanlılardan yani ecdadımızdan gelen güzellikleri ve incelikleri aramak, bulmak ve onları yeniden insanlara hatırlatarak yaşatmaya çalışmak gayesindeyiz.

Yüce dinimiz İslam’ın güzelliklerini çocuklarımıza nasıl kazandırabiliriz bunun derdindeyiz. Onlara dinimizi nasıl anlatmalıyız, işe nereden başlamalıyız, hangi metot ve teknikleri kullanmalıyız? Bu sorulara cevap arıyoruz.

Tatlı bir üslubun yanında muhatabını önemseyen ve ona dini sevdirmeyi esas alan bir yöntem arayışı içindeyiz. Bu yöntemin en güzel örneklerini Fahri Alem Efendimiz aleyhis selatü ve selamın ve onun temiz ehl-i beytinin ve seçkin eshabı-ı kiramının hayatlarında görüyoruz. Sonra kıymetli alimlerimizin, fedakar hocalarımızın, değerli öğretmenlerimizin yaşantılarında görüyoruz.

“Çocuklarımıza dinimizi nasıl öğretelim” sorusu üzerinden yola çıktık ve şu çalışmaları yapmaya başladık.

 • Hadis-i şerifler ezberliyoruz

Din Kültürü Atölyesi danışmanımız Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın işaretiyle “40 Hadis-i şerif ezberliyoruz” başlığı altında hadis-i şerifler üzerine öğretim çalışmaları yapıyoruz. Öğrencilerimizden ezberledikleri hadis-i şerifleri başkalarına da öğretmenlerini istiyoruz.

 • Kısa ayet-i kerimeler ezberliyoruz.

Dört beş kelimeyi geçmeyen kısa ve çarpıcı ayet-i kerime veya ayet- i kerime bölümlerini ezberliyoruz.

 • İlmihal okuyoruz.

Temel dini bilgileri ilmihal kitaplarından öğreniyoruz. Her Müslümanın başta ilmihalini bilmesi gerektiği düşüncesi ile İlmihal okumayı teşvik ediyoruz. Toplumda eksikliği hissedilen konularda görsel içerik üretiyoruz. Mesela “Gusül abdesti öğretimi” konusu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz.

 • İncelikleri yaşatıyoruz.

Ecdadımızdan kalan güzellikleri araştırıyor ve onları yaşatmaya çalışıyoruz. Mesela ecdadımızın Fahr-i Alem Efendimiz aleyhis selatü ve selam’ı övmek için kullandığı övücü kelimeleri derleyerek bir ilahi haline getirdik. Genç dimağların bu kelimelerle buluşması için bu konuyu önemsiyoruz.

 • Adab-ı muaşeret öğreniyoruz.

Günümüzde okullarda ders olarak okutulması gereken adab-ı muaşeret yani görgü kuralları üzerine araştırmalar yapıp bunun öğretimi ile ilgili içerik üretiyoruz.

 • Beste çalışmaları yapıyoruz.

Bazı temel dini bilgileri şiir haline getirerek besteliyoruz. Böylece onların ezberlenmesini kolay hale getiriyoruz. Mesela Allah’ın sıfatlarını öğreten bir şiiri ilahi formatında besteledik.

 • Hikaye ve drama çalışması yapıyoruz.

Mesnevi’den veya başka kıymetli bir eserden hikayeler okuyup onu drama tekniği ile canlandırıyoruz. O hikâyeden aldığımız dersler ve ibretler üzerinde konuşuyoruz.

 • Edebi metinler ezberliyoruz.

Çocuklarımızın edebi zevk sahibi olmaları ve kelime hazinelerini geliştirmeleri için onlarla birlikte edebi şiirler ve nesirler ezberliyoruz.

 • Şiir tahlilleri yapıyoruz.

İçerisinde Osmanlı Türkçesi kelimeler olan bir şiiri seçiyoruz ve öğrencilerimiz sözlüklerle şiirde geçen bilmediğimiz kelimeleri buluyorlar. Sonra şiiri açıklamaya çalışıyorlar.

 • Ezgiler söylüyoruz.

Çocuğun bilinç ve şuur dünyasının müspet bir şekilde teşekkül edebilmesi için, ezgilerin imkanlarından yararlanılması gerektiğini düşünüyor ve başta Ömer Karaoğlu olmak üzere ezgi sanatçılarının eserlerini öğrencilerimizle birlikte söylüyoruz.

 • Öncü şahsiyetleri tanıyoruz.

Dinimize ve değerlerimize hizmetleri olan değerli alim şahsiyetleri, İslam kahramanlarını ve Müslüman şair ve yazarları tanımak üzerine araştırmalar yapıyoruz.

 • Süsleme sanatı yapıyoruz.

Amatör düzeyde olmak kaydıyla kartlara ayet-i kerimeleri yazıp, etraflarını örnek desenlere bakarak süslüyoruz.

 • Tarama çalışması yapıyoruz.

Öğrencilerimize bir yazarın makalelerini taramasını din öğretimi, çocuk terbiyesi veya değerler eğitimi ile ilgili yazıları tespit etmelerini istiyoruz. Sonra bu alanlardaki Müslümanca fikirleri sitede yayınlanmak üzere arşiv haline getiriyoruz

 • Güzellikleri yayma kampanyası yapıyoruz.

Bazı konularda bilinç uyandırmak için çeşitli kampanyalar yapıyoruz. Mesela;

                 – Her işe besmele ile başlıyoruz.

Besmeleyi hayatımızın en başına yerleştirmek için bir bilinç oluşturmak amacı ile besmele üzerine içerikler hazırlayıp dikkat çekiyoruz.

                 – Yemek duasız sofra kalmasın!

Sofralarımızın yemek duası ile bereketlenip feyizlenmesi için “Yemek duasız sofra kalmasın!” kampanyasını başlatarak Yemek Duası öğretimini teşvik ediyoruz.

               – Selamı yaygınlaştırıyoruz.

Selamın önemini vurguluyor ve selamı hayatımıza taşıyoruz.

               – Mahlukata şefkat gösteriyoruz.

Öğrencilerimiz ellerinde getirdikleri tahılları pencerenin önüne koyarak kuşları besliyorlar. Böylece mahlukata şefkat duygusunu aşılamaya çalışıyoruz.

              – Hayır büyüklerledir kampanyası.

Öğrencilerimizle birlikte tecrübeli büyüklerimizi ve hastaları ziyaret ediyoruz.

              – Asr Suresi ile ayrılıyoruz.

Besmele ile başlattığımız atölyemizde öğrencilerimiz ders sonunda toparlanırken hep bir ağızdan Asr suresini okuyorlar. Sünnetin hayata tatbikinin de bir pratiği yapılmış oluyor.

Prensiplerimiz

 1. İhlas
 2. Ciddiyet
 3. Şeffaflık
 4. Dakiklik
 5. Başladığı işin sonunu getirme
 6. Pedogojiden ziyade “çocuk terbiyesi” ilmini benimsiyoruz.

Aydın Başar Kimdir?

Aydın Başar/ Eğitimci Yazar

din-kulturu- atolyesi

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

İmam Hatip Okulları Yüz Akımızdır

Esasen din eğitimi her okulda verilebilir. Yeter ki bunu mümkün kılacak programlar yapılsın. Ama bugün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir