Ana Sayfa / Yazarlar / Aydın Başar / PEYGAMBERİMİZİ ÖVÜCÜ SÖZLER

PEYGAMBERİMİZİ ÖVÜCÜ SÖZLER

İnceliklerde ve faziletlerde her zaman örnek ve öncü olan şanlı ecdadımız, yazmış oldukları eserlerinde, nasihat, vaaz ve sohbetlerinde Fahr-i Cihan Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’den bahsederken “Seyyid-i Kainat, Fahr-i Cihan ve Sultan-ı Enbiya” gibi birbirinden güzel övücü kelimeler kullanmışlardır.

Ecdadımız bu güzel kelimeleri kullanarak hem Andelib-i Zişan Efendimiz’i övme sevabı almışlar hem de sözlerine ve sohbetlerine üslup zenginliği katmışlardır. Söz gelimi bu övücü kelimeleri kullanan bir vaizin hitabeti daha samimi ve etkileyici olacağından, muhatabına daha güzel tesir edecektir. Ya da bir şair bu kelimeleri kullanarak mısralarına kıymet katacaktır.

Bunun en güzel örneğini Süleyman Çelebi’nin mevlid-i şerifinde görüyoruz. Bu milletin asırlar boyunca mevlide kıymet vermesi boşuna değildir. Milletimizin fıtratı incelikleri, güzellikleri görüp takdir eden bir yapıdadır.

mescidi nebiMelekler salevat getiriyor

Bu tür konularda hassasiyet gösteren ecdadımız, sözlerine besmele, hamdele ve salvele ile başlamışlardır, Habib-i Kibriya sallallahü aleyhi ve sellem Efendimiz’i anarken de mutlaka salevat getirmişlerdir. Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem’in ismi anıldığında salevat getirmek kuşku yok ki yüce dinimizin koyduğu bir ölçü ve haktır.

Kaldı ki; Yüce Allah celle celalüh ve melekleri Aleyhi Ekmelüt Tahaya Efendimiz’e salevat getirmektedir. (Bkz; Ahzap, 56)

Semada felekler, denizde semekler ona salevat getirmektedir.

Karıncadan kuşa, ağaçtan kum tanelerine kadar ne kadar mahlukat varsa hepsi salevat getirmektedir.

Nebiler, veliler, mü’minler, muvahhitler, mücahitler, alimler ve cümle abitler ona selat-ü selam etmekte, salevat getirmektedirler.

Çünkü o varlığın müstesna gülü ve kainatın incisidir. O “Rahmetel’lil Alemin”dir. Onun ismini ne kadar çok ansak ve ona ne kadar çok salevat getirsek azdır.

Her harfine sevap 

Bizim güzel ecdadımız, salevatın her harfinden bir veya daha fazla sevap almayı umduklarından dolayı, “s.a.v.”, “a.s.” gibi kısaltmaları uygun gonul-diligörmemişler, her seferinde uzun uzun yazmışlardır. Bizler de bu sevaplardan mahrum kalmak istemiyorsak, bu güzelliği devam ettirmeliyiz. Bu güzelliğin toplumda yaygınlaşmasını istiyorsak, yazılan dini eserlerden din dersi kitaplarına kadar bu inceliği yansıtmalıyız.

Buradan bir çağrı yapmak istiyoruz. Biz deriz ki; Gelin bir gönül dili inşa edelim! Gelin bu konuda biz de ecdadımızın gösterdiği bu güzellikleri yeniden yaygınlaştıralım. Yazılarımızda, sohbetlerimizde, konuşmalarımızda ecdadımızın önemsediği bu incelikleri hayata geçirelim. Nebiy-yi Muhterem Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’den bahsederken de “Hz. Peygamber” deyip geçmeyelim. Hem övücü kelimeler kullanalım hem de salevatı uzun uzun yazalım. Yazılarımıza ve sözlerimize kan gelsin, ifadelerimizin benzi açılsın.

Yasar-KandemirKıymetli Hadis-i Şerif alimi Prof. Dr. Yaşar Kandemir Üstadımızın da  tavsiyeleri bu yöndedir. Eyüp Sultan Cami-i Şerif’inde yapmış olduğu Şifa-i Şerif derslerinde hocamız daima bu güzel kelimeleri kullanarak, bizim de ufkumuzun açılmasına vesile olmuştur. Rabbimiz Teala kendisine hayırlı uzun ömürler versin.

Şefaat vesilesi

Değerli dostlar, değerli okuyucular. Gönül dilinin akademik yazılardan da çıkarılmasına müsaade etmeyelim. Salevatlar ve dualar gibi Efendimiz aleyhis selatü ves selam’ı öven bu güzel ifadeler de ilmi yazılarımızı terk etmesin. Bu güzel geleneklerimizi sürdüren çok kıymetli hocalarımızın olduğunu biliyoruz ve onları tebrik ediyoruz.

Şimdiye kadar her ne sebeple olursa olsun güzeller güzeli Fahr-i Cihan Efendimiz’den bahsederken belki bu hassasiyeti göstermemiş olabiliriz. Ama unutmayalım ki bizim onu övücü kelimeler kullanmamız, onun derecesini yükseltecek değildir. Bu ifadeleri kullanmak, bizim ümmet olarak Efendimiz’e olan aşkımızın, sevdamızın, bağlılığımızın bir ifadesi olarak, onunla Liva-i Hamd sancağı önündeki buluşma özlemimizi ve kararlılığımızı perçinleyecek bir davranıştır.

Dünyevi bir amaçla bile bir insana iltifat ettiğimizde bu ifadelerimiz bir yakınlık vesilesi olabiliyorken, sevabını Cenab-ı Hak’tan bekleyerek onun Habib-i Kibriyası’nı güzel sözlerle övdüğümüzde, inşallah bu niyetimiz de bir yakınlık ve bir şefaat vesilesi olacaktır.

resimBir çalışma

Biz de bu duyarlılığı geliştirmek ve bu konuya dikkat çekmek için Durr-i Yekta Efendimiz aleyhis selatü ves selam’ı övücü kelimeleri derleyerek onları bir ilahi haline getirdik. Bu konuda daha önce yapılmış bir çalışmaya rastlamadık. Öğrencilerimiz de bunu seslendirdiler.

İşte o ilahinin sözleri

EFENDİMİZ

Fahr-i Âlem
Fahr-i Cihan
Seyyid-i Kainat Efendimiz

Kân-ı Kerem
Kân-ı İrfan
Mefhar-i Mevcudat Efendimiz

Dûrr-i Yekta
Âl-i Sultan
Habîb-i Kibriya Efendimiz

Rakibu’l Burak
Resulu’r Rahme
Server-i Asfiya Efendimiz

Kân-ı Şefaat
Kân-ı Mürüvvet
Sultan-ı Enbiya Efendimiz

Şâh-ı Mümecced
Şâh-ı Risalet
Hatem-i Enbiya Efendimiz

Habib-i Edip
Rehber-i Ekmel
Hace-i Kainat Efendimiz

Risalet Penah
Muhbir-i Sadık
Andelib-i Zişan Efendimiz

Şems-i Kevneyn
Resul-i Segaleyn
Peygamber-i Zişan Efendimiz

Nebiy-yi Muhterem
Resul-i Mücteba
Rûh-u Seyyid’il-Enâm Efendimiz

Rahmetellil Alemin
Hayrul Murselin
Aleyhi Ekmelü’t Tahaya Efendimiz

İlahiyi dinlemek için buraya tıklayın

din-kulturu- atolyesi

Yasar-kandemir-sifa-i-serifDanışman Notu 1: DinKulturuAtolyesi.com manevi kurucumuz ve danışmanımız Muhterem Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamız bu kampanyamızla ilgili olarak şöyle söylemektedir: “Selamun aleykum sevgili kardeşlerim. Bizler, ancak Peygamber Efendimiz aleyhis selatü ves selam’ın muhabbetine tutunmak suretiyle kendimize gelebilir, onun sünnetine sarılmak suretiyle yeniden can bulabiliriz. Bu kampanya, mümin kardeşlerimizin gönlünü ferahlatacak güzellikte olmuş. Size böyle bir kampanya başlattığınız için tebrik ve teşekkürlerimi sunar, devamını beklerim. Bu yazıyı okuyan tüm kıymetli kardeşlerimizden de bu kampanyaya destek olmalarını rica ederim. Allah’a emanet olunuz.”

Aydın Başar / DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Abdulmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi’nin Ardından

Kuran’a ve Sünnet’e adanmış bir hayatı yaşadı. Örnekti, öncü idi, önden gitti. Gönüllerde sevgi tahtını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir