Ana Sayfa / Genel / Dr. Emin Acar Efendi kandilde süt dağıttırırdı

Dr. Emin Acar Efendi kandilde süt dağıttırırdı

Pek Değerli Muhterem Efendim;

Öncelikli olarak sizlere Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin diyârından en hasbi duygularla saygı, sevgi ve hürmetlerimizi sunarız.

Muhterem Efendim ;

Zat-ı Âlinizin malûmu olduğu üzere yarin Pazartesi günü Resûlullah Efendimiz sallellahüü aleyhi ve sellem’in dünyayı şereflendirdiği kutlu doğum gününü, Cenab-ı Allah’ın izniyle Mevlid Gecesi’ni idrak edeceğiz.

Peygamber Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem dünyayı şereflendirdiğinde mübarek Anacığı tarafından kendilerine süt ikram edilmiş, yine ayrıca Miraca çıkarken de süt takdim edilmiştir.

Bundan dolayı Ecdadımız Osmanlıda da söz konusu mübarek hadiselerden mülhem olarak Mevlid ve Miraç Gecelerini “SÜT GÜNÜ” olarak kutlamışlar; camilerde, dergâhlarda, Kur’an kurslarında Mevlid programları ve sonrasında “SÜT DAĞITMIŞLARDIR.”

Muhterem Efendim;

Merhum Dr. Emin Acar Efendi de bu mübarek günlerde süt ikram edilmesi için üst düzey yetkililere tavsiye ve nasihatte bulunur, halka süt dağıtılmasına vesile olur, bu konuda ilgilileri harekete geçirirdi.

Özellikle selâtin ve merkez camilerimizde, mümtaz ve müstesna şahsiyetlerin medfûn bulunduğu mekânlarda, Kur’an kurslarında süt dağıtılması için teşvik ve telkinleriniz son derece önem arz etmektedir.

Zat-ı âlinizin takdirleriyle bu konu dâhilinde yetkililerin harekete geçirilmesi hususunda kıymetli yardımlarınızı bekliyoruz.

Bu vesile ile mevlid kandilinizi en kalbi duygularımla tebrik eder büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.

Saygılarımla

Saim Ayaz/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Mescid mektebin neyi olur?

Gerek sünnetullaha gerekse sünnet-i Resulullah’a baktığımızda, şehir planlamasının mescid merkezli olduğunu görüyoruz. Ezeli takdirde Kabe’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir