Ana Sayfa / Yazarlar / Aydın Başar / Sünnet düşmanlarının korkulu rüyası Orhan Çeker Hoca

Sünnet düşmanlarının korkulu rüyası Orhan Çeker Hoca

Çağımızda yaşayan çok kıymetli bir fıkıh alimimiz var. Üstelik bu alimimiz sünnet düşmanlarının korkulu rüyası. Çünkü zekası ve birikimi ile onları en güzel şekilde susturmayı başarıyor. Meseleleri nakletmekle kalmıyor, mantıki çıkarımları ile birlikte izah ediyor.

Dinleyenlerini asla yormuyor, uyutmuyor, bir adamın söylemi dinimize uygun değilse “bu gavurluktur” diyerek net bir tavırla bunu ifade ediyor. İşte bize böyle alimler lazım. Zira lafı ağzında eveleyip geveleyen kimselerin net olmayan söylemleri, kafa karışıklığından başka bir işe yaramıyor.

Hocamız söylediklerine dikkat çekebbilmek için zaman zaman biraz latifeli bir üslup kullanabiliyor. Mesela bizdeki modernstlere “yavrucuklar” diyor. Ama peşinden de hemen neden böyle söylediğini açıklıyor. “Çünkü” diyor; “Siz bizimkilerin böyle söylediğine bakmayın! Onların ağa babası oryantalistler, bizimkiler onlardan sadece kopya çekiyor.” Hocamız bazen böyle keskin bir üslubu tercih etmesinin sebebini, söylediklerine dikkat çekebilmek olarak açıklıyor.

Biz Orhan Çeker hocamızın söylemlerini çok önemli ve yerinde buluyoruz. İşte şu hatalara düşmemek için insanları gerçek alimlere yönlendirmeyi üzerimize bir vazife biliyoruz.

Mezhepsizlik tehlikesine kapılıp da imanımızı tarumar etmemek için…

Sapkın mezheplerin sapkın itikatlarına sapmamak için…

Sünneti hafife alan zümrelerin hafifliğine düşmemek için…

Her şeyi aklıyla çözeceğini zanneden din istismarcısının tuzaklarına takılmamak için…

Modern ilahiyatçıların uydurdukları “tarihselcilik” gibi daha bin bir türlü sapık düşüncenin fitnesine kapılmamak için…

Başta Ebu Hureyre hazretleri olmak üzere sahebe-i kirama dil uzatan cahillerden yüz çevirmek için…

Bin yıllık ilmi birikimimizi küçümseyen, geleneğimize savaş açan ve dinde icat çıkartan zararlı ve zavallı zevatın kibrine alet olmamak için.

Bin yıldır Müslümanların aldandığını söyleyen ancak bir tek kendisinin aldanmadığını ima eden müfsit kimselere kanmamak için.

Bizi alimlerin kitaplarından uzaklaştırmaya çalışırken, “Sizi Kur’an’a yönlendiriyorum” diyen ancak kendisi de onlarca kitap yazan çelişkili kimselere inanmamak için.

“Bu kadar çok hadis mi olur. Peygamber ömrü boyunca hep konuşmuş mu” diyerek hadisleri itibarsızlaştırmaya çalışırken, kendisi üç dört yılda otuz bin tane twet atan şarlatanları tanıyabilmek için.

Mevzu/uydurma hadisleri diline dolayarak en muteber hadis kaynaklarımız olan “Kütüb-i Sitte”ye savaş açan kimselerin planlarını boşa çıkarmak için…

Kısacası Kur’an ve Sünnet’i birbirinden ayıran ve temel kaynaklarımızın köküne dinamit koyan, bunu yaparken de insanların nefs-i emmarelerine hitap ederek onları kışkırtan hoca gibi görünen ama asla hoca olmayan bir takım kimselere aldanmamak için sadece Orhan Çeker hocamızı değil tüm gerçek hoca ve alimleri tanımaya çalışmalıyız.

 

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Gönenli Mehmet Hocamız kabadayı mıydı?

İmam Hatip Lisesinde okuduğum yıllarda, yazları Fatih Çarşamba’daki Kur’an kursunda Arapça ve Kur’an-ı Kerim dersleri almaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir