Ana Sayfa / Yazarlar / Aydın Başar / Yaşar Kandemir Hocadan Muhteşem Eser!

Yaşar Kandemir Hocadan Muhteşem Eser!

Muhterem Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın hayatı, ilim yolcuları için örnek alınması gereken son derece feyizli ve bereketli bir hayattır.

Cenab-ı Hak kendisine, bu ümmet için en güzel eserleri telif etmeyi ve böylece en güzel hizmetleri yapmayı ihsan etmiştir. Rabbu’l Alemin Hazretleri hocamızın bu müstesna hizmetlerini makam-ı dergahında kabul buyursun. Bizlere de bu güzel eserlerden hakkıyla istifade etmeyi nasip eylesin.

Adanmış bir ömür

Bu fakir Üstad M. Yaşar Kandemir Hocamıza her zaman büyük bir hürmet beslemiş ve onun ilmine ve ahlaki güzelliklerine hep imrenerek şahitlik etmiştir. Çünkü hocamız, Efendimiz alleyhis selatü ve selam’ın hadis-i şeriflerine tam tamına bir ömür adamıştır.

Bu ömür öyle güzel bir ömürdür ki; O Enbiyalar Serveri’ni, O Fahr-i Cihanı, O Server-i Kainat’ı anlatmakla geçmiştir.

Cenab-ı Allah’tan duamız odur ki; muhterem Yaşar Kandemir hocamız Efendimiz aleyhis selam’ın hikmet incilerini derleyerek hazırlamış olduğu bu kıymetli eserlerini, Havz-u Kevser başında kendisine takdim eylesin; bizler de bu güzel sahneye cennet gözüyle şahit olanlardan olalım.

Anlaşılır bir dil

Hocamızın bu ümmete yaptığı en güzel hizmetlerden birisi de temel Hadis kaynaklarımızı en güzel ve sade biçimde Türkçemize tercüme etmesi ve yine en sade ve anlaşılır biçimde bu eserleri şerh etmesidir.

Maalesef diğer temel dini kitaplar gibi Hadis kitaplarımız da zaman zaman yeteri kadar bilgi ve yeteneği olmayan kimseler tarafından özensiz bir şekilde tercüme edilebilmektedir. Kimi zaman sorumsuz yayınevleri, ticari kaygılar ile ehliyetsiz kimselere bir takım tercümeler yaptırabilmektedir. Bu türlü kötü tercümeler, Allah muhafaza okuyanları hadis-i şeriflere karşı olumsuz bir düşünceye sevk edebilir.

Böyle bir tehlikeye karşı her zaman uyanık ve farkında olmak zorundayız. Temel bir hadis kitabını okuyacak isek, en güvenilir bir şekilde şerh ve tercüme edilenini bulmak için bir gayret içinde olmalıyız.

Yaşar Kandemir hocamızın bu konudaki ehliyeti hususunda belki bizim bir şey söylemeye hakkımız yoktur ancak birçok alim ve ilim ehlinin bu eserler hakkındaki müspet şahitliklerini her zaman duymuşuzdur. Çok kıymetli hocalarımızın bu eserler hakkında çok güzel şeyler söylediklerine ve herkese okumalarını tavsiye ettiklerine birçok kereler şahit olduk.

El Edebül’l Müfred

Üç ciltlik Şifa-i Şerif Şerhi ve yine üç ciltlik Şemail-i Şerif Şerhi adlı eserleri ilim dünyasına kazandıran Muhterem M. Yaşar Kandemir Hocamız, son olarak Buhari Hazretleri’nin El- Edebü’l Müfred adlı muhteşem eserini de şerh ve tercüme ederek bizlerin istifadesine sundu.

On binlerce hadisin arasından en sağlam rivayetleri bir araya getirerek Sahih-i Buhari adlı hadis kitabını telif eden İmam-ı Buhari Hazretleri, El Edebül Müfred adlı bu eserinde ise sadece ahlaka dair hadis-i şerifleri derlemiştir.

Muhterem Yaşar Kandemir hocamızın bu güzel eseri tercümeye başlaması ise, İslam’ın hadimlerinden olan ve Gaziantep’te talebe yetiştirmeye devam eden muhterem Bahri Kılıç Hocaefendi’nin bu yöndeki ricası ve muhterem Nureddin Yıldız Hocaefendi’nin bu yöndeki talep ve gayretleri neticesinde olmuştur.

Kitabın yayına hazırlanmasında Prof. Dr. Metin Yurdagür ve Yrd. Doç. Dr. Halit Zavalsız hocaların eseri okuyup, tashih ve tenkit etmek suretiyle katkıları olmuştur. Ayrıca Halit Zavalsız hocanın eserdeki hadis metinlerinin sağlıklı bir şekilde harkelendirilmesinde büyük katkısı olmuştur.

Yayın müdürlüğünü Bilal Baş’ın üstlendiği ve editörlüğünü Sadullah Yıldız’ın yaptığı eser, işinin ehli Şaban Muslu’nun iç tasarımıyla göz dolduran bir kalite ve güzellikte Tahlil Yayınları tarafından basılmıştır.

İnşallah diyoruz

İnci gibi dizilmiş, en güzel bir şekilde basılmış bu eserin, kütüphanemizde en güzel yeri hakkedeceğini düşünüyoruz.

Gelin hadis-i şerifleri en yalın ve sade bir şekilde izah eden bu güzel eserleri bizler de kütüphanelerimizin en güzel yerine koyalım. Gözümüz gönlümüz açılsın, şifa olsun…

Bu kitapları okuyalım ve ailemizle veya varsa öğrencilerimizle mütalaa edelim. Hatta küçük hadis halkaları kurarak, Efendimiz’in bu güzel hadislerini sevdiklerimizle birlikte okuyarak ahlakımızın güzelleşmesine katkı sağlayabiliriz.

Tabi gönül ister ki her imam ve her öğretmen, bu kitapları cemaatine veya öğrencilerine bir ders olarak okutsun. Bütün medrese ve ilahiyat öğrencileri bu kitaptan edinerek, derin ve esaslı bir okuma gerçekleştirsin. Bütün öğretmenler ve eğitim yöneticileri okullarına, bütün imamlar ve müftüler de camilere bu kitabı kazandırmak için yarışsın… Gönlümüz bunu istiyor.

Fakir inanıyorum ki bu eserler ihlasla hazırlandığı için, er ya da geç kıymeti bilinecektir.

Bu vesile ile başta bu güzel eseri şerh ve tercüme ederek hayırlı hizmetlerine bir yenisini ekleyen Muhterem M. Yaşar Kandemir Hocamız olmak üzere, bu eserin yayına hazırlanmasında ve basılmasında ufak veya büyük emeği geçen bütün herkese en derin şükranlarımı arz ediyorum.

Bu güzel eserleri hocamızın bizzat ellerinden almayı nasip ettiği için Yüce Mevla’ya sayısız kereler hamd ediyor ve kıymetli hocamıza ve değerli ailesine hayırlı, sıhhatli ve bereketli uzun ömürler diliyorum.

Cenab-ı Hak’tan Hocamızı hadis ilmine verdiği hizmetlerinden dolayı, Efendimize komşu eylemesini niyaz ediyorum.

Amin.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Mescid mektebin neyi olur?

Gerek sünnetullaha gerekse sünnet-i Resulullah’a baktığımızda, şehir planlamasının mescid merkezli olduğunu görüyoruz. Ezeli takdirde Kabe’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir