Ana Sayfa / Örnek Şahsiyetler / Gönül Dünyamız / Kardeşim Şeyh Abdulkerim

Kardeşim Şeyh Abdulkerim

      Bitlis Norşin’de ilmi tedrisat faaliyetleri yürüten Şeyh Abdülkerim Çevik seydamızın şehadeti üzerine Şeyh Abdullah Taylan hocamızın yazmış olduğu yazısı:  

Şeyh Abdulkerim… Kardeşim, dava arkadaşım, düşünce yoldaşım ve manevi deryam, Norşin’de münisim, sizi kaybetmek bana çok acı verdi. Size yapılan bu menfur saldırı, hiç şüphesiz tüm İslam âlimlerine yapılmış bir saldırıdır. Sizin şehadetiniz, meşayıhın ve âlimlerin ne kadar çetin şartlarda fedekarane hizmet verdiğinin kanıtı oldu.

Şeyh Abdülkerim, ümmetin vahdeti için bütün ilimi, kültürel ve sosyal çalışmalarda ne kadar samimi ve sadakatli olduğunuza şehadet ederiz.

Bu sabah, anlam veremediğim bir şekilde içim çok yandı, gözüme ilişen Arapça sabır şiirini, güzide alimlerimizin bulunduğu wathsapp grubu olan, Yazarlar ve Hocalar gurubunda paylaştım. Saat 10:15’de…

Paylaşımdan az sonra, bana gelen bir telefon beni yüreğimden yakıp yıktı. İnanmakta zorlandım, ancak teslim olmaktan başka çare bulamadım. “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” demekten başka çarem olmadı. Norşin’den Şeyh Abdulğani Mutlu, Ohin’den Şeyh Fethullah Ayte ve Zukeyd’ten öz dayısı Şeyh Numan Sevgiliyi aradım, birbirimize neyi aktaracağımızın en acı şokunu yaşadık. Allah şehadetini kabul etsin.

Medresesinde talebeleri arasında ders verirken, mürekkebi yanı sıra kanı dökülen Şeyh Abdulkerim, şehid unvanını elde ettiniz. Ne yüce bir mertebeniz var. Ömrünüzün baharında, daha çok meyve bekliyorduk sizden. İlmin yolunda olanın şehid olduğu müjdesiyle beraber, sizin ilim ve irfan merkezinde kanınız aktı. Ne mutlu şehadetinize ki Hazreti Osman’ın şehadeti Kur’an üzerinde, sizinki de Kur’an merkezinde oldu.

Meşayıh-ı Kiram’dan Şeyh Abdurrahman-ı Taği kuddise sirruhu, Şeyh Muhammed Diyauddin kuddise sirruhu ve Şeyh Muhammed Takyeddin kudduse sirruhu dedelerinizin vefatı ve akabinde sizin şehadetiniz sonrasında Norşin’de ilmin ve derya-yı irfanın daha çok güçleneceğine hiç şüphem yoktur.

Şeyh Abdülkerim, Mürşidimiz Şeyh Muhammed Asım El Faruki kudduse sirruhu sizi bu ümmete mürşid ve mürebbi etti. Siz irşad ve tebliğlerinizde hiç geri kalmadınız. Hakkı her yerde ve her platformda söylediniz. Şeriatı ğarradan hiç taviz vermeden adaletle hüküm ettiniz. Sizin için hiç bir beşerin değil, Allah’ın rızası esastı. Allah sizden razı olsun. Allah’ın rahmeti ve mağfireti üzerinize olsun.

Şeyh Abdulkerim, sensiz bir dünyada, dünyayı lekeleyenler ve gaflette olanlarla imtihanımız, Allah takdir ettiği zamana kadar devam edecektir. Allah ayaklarımızı kaydırmasın, nefislerimizi şımartmasın ve bizlere son nefeste imanla, hayırlı bir ölüm nasip etsin.

Kardeşim, sizlere bu menfur saldırıyı yapanların zikrini kayda değer bulmuyorum. Allah’ın itabı, laneti ve şiddetli azabı üzerlerine olsun. Amin.

Abdullah Taylan/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Hak aşığı bir bilge; Prof. Dr. Turgut Karabey

Aşk imiş her ne var ‘âlemde ‘İlm bir kîl u kâl imiş ancak Bayburt asıllı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir