Ana Sayfa / İyi Haberler / İrfan Mektebi / Medreseler her zaman bir umut olmuştur

Medreseler her zaman bir umut olmuştur

Türkiye’de birer ilim ve irfan merkezi olan medreselerin, hiçbir zaman örgütsel bir ruh yapısında olmadığını, her akl-ı selim sahibi bilmektedir. Asırlara yayılan, bir medrese tecrübesiyle, bizim medreselerimiz, kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhunu esas alarak, takva üzere bir hizmet yürütmüştür.

Fitneye mahal vermeyen bir anlayışla, ihtilafa ve iftiraka karşı daima tevazuyla tesanüdü esas almıştır.

Gerek medyada gerekse soyal medyada bazı hocaların, tarihin derinliklerinden gelen ve bizlere medeniyet değerlerimizi hatırlatan medreselerimizi basitseyici bir üslupla karalamalarını çok garipsiyorum.

Gelin yaftalamayalım

Gelin, ilim, irfan ve hikmet değerlerinin günümüze taşınmasına öncülük eden medreseleri “merdiven altı” yaftasıyla yaftalamayalım.

Gelin, bir ve beraber olalım. Şahsi kanaat ve doğrularımızla kardeşliğimize zarar vermeyelim.

Gelin, birbirimizi hevamız ve ön yargıyla yargılamayalım.

Gelin, sıfat ve levha köleliğinden vaz geçelim. Sıfat ve levhalarımızı, sadece Allah’ın rızasını elde etmek için kullanalım.

Gelin, ümmete umut olmuş Türkiye’mizi, kısır çekişmelerle heder etmeyelim.

Gelin, üzerinde medeniyetlerin tarih eskittiği itikadi ve ameli mezheplerimizden taviz vermeyelim.

Gelin, ihsan tanımıyla bizleri yoğuran ve kendisinden başkasını sorgulamaya imkan vermeyen, tasavvufi ruh yaşantısından taviz vermeyelim.

Gelin, bu tanımı esas kabul edelim. Medreseler, ahlak endeksli ilim ve irfan merkezleridir. Her asrın ihtiyaç duyduğu nebevi menhec, medreselerle ancak inkişaf eder.

Fitneye dikkat

Bir toplumda müsbet ilim, medreselerden müstağni hareket ederse vahşet; medreseler de müsbet ilimden müstağni hareket ederese cehalet hakim olur.
Nitekim, bugün bu ikisinin birbirinden ayrı olmasının doğurduğu fitnenin alevleri içerisinde hepimiz yanmaktayız.

Bugün fiiliyatta medreselerimiz İmam Hatip Liselerini ve İlahiyat Fakültelerini takviye etmektedir. Bunu şuanda bariz bir şekilde, medreselerimizde müşahade etmeniz mümkündür.

Biz birer medrese mensubu olarak, ilahiyat ve medrese ikiliği fitnesine düşmüyoruz ve kardeşçe bu ikisinin bir arada olması gerektiğini düşünüyoruz. Kaldı ki ilahiyatlarda belli bir seviyeye gelen akedemisyenlerin birçoğunun, medreseden istifade ettiğini bilmeyen yoktur.

Toprak ol!

“Toprak ol sende güller yeşersin” temel anlayışıyla, bütün ilim taliplerine medreselerimizin kapıları açıktır. Allah’ın izni ile her zamanda açık olmaya devam edecektir.

Kudsiyeti ve başarısı tarihinde saklı olan, bu ulvi ilim ve irfan müessesesini, herhangi bir örgütsel bir yapıyla bağdaştırmak insaf ölçülerine sığmamaktadır.

Abdullah Taylan/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Tolstoy’a göre faiz insanlık suçuydu

Anisya: Vallahi bilmem. O vakit İvan Maseyiç, siz parayı bankaya yatırın, para bitmez, faizi de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir