Ana Sayfa / Yazarlar / Aydın Başar / Maketlerle Peygamber Efendimizin Hayatı

Maketlerle Peygamber Efendimizin Hayatı

Peygamber sevdalısı çocukların hazırladığı Maketlerle Siyer-i Nebi sergisini gezmeye hazır mısınız? Öyleyse buyurun. Güzellikleri paylaşmayı unutmayın!

Peygamber sevdalısı çocuklar çok güzel şeyler yapıyor.

Alemlere rahmet Peygamber Efendimiz’i seven ve kendilerine örnek alan yeni nesil çocukları, onun rahmet esintilerini her tarafa duyurmaya kararlı.

Peygamber sevgisi çocuk yüreklerde çok daha sıcak ve çok daha anlamlı…

Elhamdülillah çocuklarımız aşk-ı Resulullah ile dopdolu…

Güzellikler manzumesi

Allah’ın izni ile inşallah onun insanlığa sunduğu bu güzellikler manzumesini bütün insanlığa taşıyacaklar.

Çocukları Peygamberlerinden uzak yetiştirmek, onlara yapılabilecek en büyük kötülük.

Birkaç yıldan beri okullarımızda Efendimizin Hayatı bir ders oldu. Ne mutlu onu öğrenenlere!

Şimdi bütün çocuklar, ailelerinin ve öğretmenlerinin de tavsiyesi ile; istekle, coşkuyla, heyecanla bu dersi seçiyor.

Onlar bu dersi almaktan dolayı çok mutlular ve keşke Peygambermizin Hayatı’nı bütün çocuklar hakkıyla öğrenebilse diyorlar.

Gönül devrimi

Bağcılar’da bulunan Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri de bu dersi severek seçmişler. Derslerde çok güzel etkinliklerde bulunuyorlar.

7. sınıf öğrencileri aralarında para toplayıp ilk Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi olan Veda Hutbesi‘ni çerçevelettirip sınıflarına asmışlar. Bir tane de diğer sınıfa hediye etmeyi düşünüyorlarmış.

İnşallah çocukların gayreti ile Veda Hutbesi bütün sınıflara asılacaktır diye düşünüyorum. Siz küçük bir adım atarsınız Rabbimiz onu büyütür.

Buna Gönül Devrimi de diyebiliriz. Çocukların yaptığı devrim, gönülleri yumuşatacaktır.

Ne güzel maketler

Mustafa Kemal Ortaokulu’nun 6. sınıfları ise görenleri hayran bırakacak temalı maketler yapmışlar.

Okul müdürü E. Esra Açıkalın‘ın yüreklendirmesi ve ders öğretmeni Halime Aydın‘ın teşvik ve gayretiyle çocuklar, İki Cihan Güneşi Peygamber Efendimiz aleyhis salatü ve selam’ın hayatını birbirinden güzel maketlerle anlatmışlar.

Sakın; “Bu maketleri kendileri mi yapmış?” diye sormayın.

Elbette anneleri babaları onlara yardımcı olmuşlardır. Ancak işin güzelliği de işte tam da burada. Bu maketler anne baba ile çocuğunun iletişimine, birikte güzel birşeyler ortaya koymasına vesile oluyor.

Yaptığı maketi okulda öğretmenleri ve arkadaşları beğendiğinde ise çocuğun özgüven duygusu gelişiyor.

Şimdi hazır mısınız?

Maketlerle Siyer-i Nebi sergimizi gezmeye ne dersiniz?

MAKETLERLE PEYGAMBERİMİZİN HAYATI

Alemlere Rahmet Peygamber Efendimiz işte bu evde dünyaya şeref veriyor. Onun doğumu ile alem nurlara gark oluyor. Ve bu evden aleme rahmet ve bereket yayılıyor.

Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’in dünyaya şeref verdiği tarih 12 Rabiyyulevvel yani 20 Nisan 521… Bu tarihten kısa bir zaman önce Arap Yarımadası’nda Fil Vakası yaşanıyor. Rabbimiz Ebrehenin Fil ordusuna karşı Ebabil kuşlarını gönderek Beytullah’ını konuruyor.

Ebrehe ordusunu tam Kabe’ye doğru sürmüüşken, Ebabil kuşları ağıızlarında taşlarla bu orduyu çiğnenmiş ekin tarlasına dönüştürüyor. Ebrehe’nin Kabe’yi yıkmak için getirdiği filler ne yaparlsarsa yapsınllar Kabe’ye doğru gitmiyor ve yönlerini tam terci istikamete çeviriyorlar.

O gün Fahri Kainat Peygamber Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’in dedesi Abdulmuttalip Şeybe Bin Haşim, Ebrehe’den develerini istiyor. Kabe’yi yıkmaya geldiğini söyleyen Erehe onun develerinin peşine düşmasıne anlam veremiyor. Bunun üzerine Abdulmuttalip o tarihi konuşmayı yapıyor. “Kabe’nin Rabbi Allah’tır, Allah’ın onu koruyacağından hiç şüphem yok.” Aynen de dediği gibi oluyor.

İki Cihan Güneşi Efendimiz Peygamberik görevi verilmeden önce zaman zaman Mekke’nin kuzeybatısındaki Nur Dağı’nda bulunan Hira Mağara’sında inzivaya çekilir ve tefekkür ve ibadet ile meşgul olurdu. 610 yılında Ramazan ayının kadir gecesinde Hira Mağara’sındayken Cebrail aleyhissalam geldi ve ona kutlu mesajları ilk defa vahyetti.

Sahih kaynaklara göre Hicret’ten beş sene önce Fahr-i Cihan Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’in Şakkul Kamer mucizesi gerçekleşti. Yani ayın ortadan ikiye bölünmesi.

622 yılında Mekkeli müşriklerin baskı ve zulümlerinden dolayı bunalan İki Cihan Serveri Efendimiz çok sevdiği Mekke’den müslümanlarla birllikte Medine’ye doğru göç ett. Bu olaya HİCRET adı verilmektedir. Hicret olayı aynı zaman müslümanların takviminin başlangıcıdır.

Medine’den Hz Ebubekir radıyellahü anh Efendimiz ile birllikte ayrılan Resul-i Ekrem Efendimiz aleyhis selatü ve selam yolda Sevr adı verilen bir mağaraya saklandılar. Onları öldürmek isteyen müşrikler onları takip ediyorlardı. Mağaranın girişine kadar gelen müşrikler, mağranın girişinde bir örümcek ağı görünce onların içeride olamayacağını düşünerek geri döndüler. Bu Allah’ın bir mucizesiydi.

O gün Cenab-ı Allah’ın bir diğer mucizesi de mağaranın girişinde bir kuşun yuva yapmış olmasıydı.

Medineli çocukların “Ay doğdu üzerimize Veda tepelerinden” ilahisiyle karşıladıkları Resulullah Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem Medine’de ilk iş olarak bir mescid inşa ettirdi. Bu mescide Mescid-i Nebi adı verilmektedir.

632 yılında Medine’de vefat eden Peygamber Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem Mescid-i Nebi’niin yanna defnedilmiştir.

Peygamber sevdalısı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Siz çok daha güzel şeyler yaparsınız çocuklar.

Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı kutlu doğum görsellerini izlemek için buyrunuz.

Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencilerinin seslendirdiği Efendimiz’i övücü kelimeler ilahisini dinlemek için buyrunuz.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Haccınız mebrur ola!

Ey mübârek yolcular, Haccınız mebrûr ola!.. Hacca «cennet» vâdi var; Sa‘yiniz meşkûr ola!.. Râm olun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir