Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / İhlası sayesinde çocukları kurtardı

İhlası sayesinde çocukları kurtardı

Bağdat’ta bakırcılar çarşısında büyük bir yangın çıkmıştı. İki çocuk, yanmakta olan dükkânların birinde mahsur kalmıştı. Çocuklar “İmdât!” diye feryâd etmelerine rağmen, alevler çok şiddetli olduğundan hiç kimse kurtarmaya cesâret edemiyordu. Çocukların ustası ise dışarıda çâresizlik içinde:

– Kim çocukları kurtarırsa ona bin altın vereceğim! diye nidâ ediyordu.

O sırada oradan geçmekte olan Ebu’l-Hüseyin Nûrî Hazretleri, bu hâdiseyi görünce hemen büyük bir şefkat ve merhametle ateşin içine daldı. Ateş, sanki ona gülistân oluverdi.

Hazret-i Pîr, herkesin hayret dolu bakışları arasında, çocukları alevlerin ortasından Cenâb-ı Hakk’ın inâyetiyle sağ-sâlim kurtardı.

Çocukların ustası, büyük bir sevinç içinde Ebu’l-Hüseyin Nûrî Hazretleri’ne altınları takdîm etti. Hazret-i Pîr ise birden kaşlarını çattı ve şöyle dedi:

– Sen altınlarını al ve Allâh Teâlâ’ya şükret! Şâyet ben şu yaptığımı Allâh için değil de, maddî bir karşılık ümîdiyle yapmış olsaydım, çocukları o alevlerin içinden aslâ çıkaramazdım!

Bu misalde de görüldüğü gibi, ihlâs bereketiyle nice ateşler gülistân oluverir.

MENKIBELERLE DEĞERLER EĞİTİMİ

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Faziletler Medeniyeti

Konu: Ebu’l Hüseyin Nuri’nin çocuğu kurtarması

Değer Dizisi: İhlaslı olmak

Kazanım: İhlasla yapılan amellerin insanı hayra götürdüğünü kavrar.

Alınan Ders: İnsanın ameli ihlaslı olunca, ulaşacağı sonuçlar da hayırlı olur. İhlassız yapılan ameller netice itibari ile bereketsiz ve hayırsızdır. Belki insan geçici dünya hayatında bir takım menfaatler elde edebilir ancak, şayet amellerinde ihlas yoksa ebedi bir hüsran onu beklemektedir. İhlas öyle bir anahtardır ki bu anahtar nice zor kilitleri açar. Tıpkı Çanakkale’de iki yüz küsür kiloluk mermiyi ihlası sayesinde kaldıran Seyid Onbaşı örneğinde olduğu gibi. Atalarımız boşuna söylememiştir; İman tekeden süt çıkartır, diye. İşte bu güzel menkıbede de Ebu’l Hüseyin Nuri ihlası sayesinde çocukları kurtarmaya muvaffak olmuştur. Şayet para için bu işe kalkışsaydı belki de muvaffak olamayacaktı. Allah cümlemizi ihlas ve samimiyetten ayırmasın.

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Peygamberimizin Torunları İçin Yaptığı Dua

Abdullah İbni Abbâs radıyellahu anhümâ’dan rivâyet edildiğine göre, Nebiyy-i Ekrem sallellahu aleyhi ve sellem torunları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir