Ana Sayfa / İyi Haberler / İstikamet Yazıları / İyiliği Emredebilmek Özgüven İster!

İyiliği Emredebilmek Özgüven İster!

Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem, emr-i bilmarufu yerine getiren kimselere yaptıkları görevin ulviliğinden dolayı dokunulmazlık alanı biçmiş ve onların hayatına kast edenlerin yaptığı günahı nasıl bir suça denk gördüğünü sorulan soru üzerine şu hadisinde dile getirmiştir:

Kıyamet gününde insanların en şiddetli azaba çarptırılacak olanları, peygamberlerini ve emribilmaruf nehyianilmünker görevini yapanları öldürenlerdir.” (Taberî, Câmi’ü-l Beyan, c.III, s.216)

11474_1423997079Emredebilen bir konum

Yukarıda yazılan ifadeler emr-i bilmarufun hem bireysel yönüne hem de kurumsal tarafına işaret etmektedir. Bu ifade kalıbının içerisindeki “emir” ifadesinden yola çıkarak bir açıklama yapacak olursak, bireysel anlamda bile emir konumunda veya emredecek üstünlükte ve özgüvende olmayanlar bu ibadeti ifada zorlanırlar veya hakkıyla yapamazlar.

Hele de dini kimliğini rahatça ifade edemeyenlerin, dinimizi yükselen değerlerin gölgesinde kompleksli bir biçimde yorumlayanların bu konuda ciddi dertleri de yoktur.

İslam’ın izzeti

Şayet insan kendi konumunu bilir ve Müslüman olmanın izzetini içselleştirirse her zaman ve her yerde bu ibadeti yerine getirir.

Böyle bir izzetin sahibi Müslümanın işin yöntemini bilmemesi de imkânsızdır. Bu üstünlüğü ve özgüveni Müslümanlara kazandırmanın yolu da eğitimden geçer.

Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem, vermiş olduğu eğitim sayesinde kralların karşısında kral gibi duruş sergileyen bir ümmet yetiştirmiştir.

İslâm tarihinde Cafer b. Ebitalib’in Habeş hükümdarı karşısındaki tutumu, Muğire b. Şube’nin İran Kisrası’nın yanındaki duruşu, Dıhye el-Halife’nin Bizans kralı ile olan konuşmaları sadece birer örnektir.

Müşrik zihniyeti

Örnekler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Zira her peygamber ümmetini özgürleştirmek ve zihinsel prangaları kırmak için gelmiştir. Allah Teâlâ’dan başka hiçbir varlığın önünde eğilmemek bunun mutlak kanıtıdır.

Durum böyle iken din adına Müslümanları yeniden köleleştirmeye çalışmak ve zihinlerine prangalar vurmak müşrikçe bir tutumdur. Esefle belirtelim ki bu yanlış davranış din kisvesi adı altında bugün bile meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Dr. Mehmet Sürmeli/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Nasıl Mümtaz Bir Genç Olunur?

Türkiye’nin önde gelen yazar ve yayıncılarından Mehmet Şevket Eygi Bey ile gençliğin İslam ahlâkı ve …

Bir yorum

  1. Tebrik ediyorum. Çıktığınız yolda Cenabı Hak muvaffakiyetler ihsan eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir