Ana Sayfa / İyi Haberler / İstikamet Yazıları / Sudanlı alim Abdulhay Yusuf’u ziyaret ettik

Sudanlı alim Abdulhay Yusuf’u ziyaret ettik

Öğrencilerimizle birlikte 2019’un bu son günlerinde, Sudan Âlimler Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhay Yusuf’u ziyaret ettik. Abdulhay Yusuf Sudan’ın tanınan en büyük âlimlerinden biri.

Malumunuz Sudan’da yapılan darbe sonrası Sudan’ın yönetim şekli Şeriat iken laikliğe dönüştü. Ve özellikle kadınları feministleştirme adına hareket eden Cedaw Sudan’da cirit atmaya başladı.

Sudan’da meydana gelen bu değişimler hakkında Abdulhay Yusuf bir hutbesinde şöyle diyor: “Biz Müslümanız, Müslüman demek Şeriatına sahip çıkan, Şeriat hariç hiçbir izmi benimsemeyen, hakkı tutup ayağa kaldırma çabasında olan kimsedir. Biz kadınlarımızı Cedaw’ın ilkeleri ile tanımlayamayız. Bu gibi yapılar sadece kadını kocasına eş olmaktan, evde anne olmaktan uzaklaştıran yapılardır.”

Sudan’ın en güçlü seslerinden biri olan değerli Alim Abdulhay Yusuf Sudan’da ilk defa düzenlenen kadınların futbol maçını hutbede sert bir şekilde eleştirdiği için hükümetin ve dünya feministlerinin hedefinde şu an.

Korkum odur ki Osmanlı yıkıldıktan sonra laikliğe geçiş döneminden sonra Şehid Şeyh Saidlerin, Şehid İskilipli Atıf Hocaların ve Bediuzzaman Said Nursi’lerin başına gelenlerin onun da başına gelmesidir.

Bu değerli ve izzetli âlimin ayaklarının hak yolda sabit kalması için Rabbimize dua ediyoruz.
Ziyaretimiz çok bereketli geçti. Türkiye’ye dönüşümüzde en yakın zamanda kendisini memleketimizde ağırlama sözünü aldık. Kendisinin zaten Diyanet İşleri Başkanımız ve bazı âlimlerimiz ile görüşmeleri çok olumlu yönde seyrediyor.

Son olarak Arapça bilen kardeşlerimizin hutbelerini internetten dinlemelerini özellikle istirham ediyorum. Allah bu yiğit âlimimize ve tüm ümmet-i mazlumeye yardım etsin.

Emrah Seçer/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

İÇLİ SES

Vahdet meyinin cur’asın, mâşuk elinden içmişem Ben dost kokusun almışam, misk-i hıtânı neylerem. Yunus Emre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir