Ana Sayfa / Çocuk Terbiyesi / Altın Öğütler / Fethi Gemuhluoğlu’nun Oğluna Öğütleri

Fethi Gemuhluoğlu’nun Oğluna Öğütleri

Fethi Gemuhluoglundan-altin-ogutler

Merhum Fethi Gemuhluoğlu’nun 10 Eylül 1977 tarihinde oğlu Ali’ye hitaben yazdığı; “Aziz Oğlum! Sen benim umudum, mutluluğum, şifâ ve dermanım, yaşama gücüm, yaşama sevincim ve kavgamın devamısın” diye başlayan mektubunda oğluna bir takım öğütlerde bulunuyor.

İşte bu mektuptaki öğütlerden bazıları:

Hizmet etfethi-gemuhluoglu

*  Sen özlemini çektiğim Anadolu’nun masum, zulme ve kahra uğramış insanına hizmet edeceksin. Bu hizmetten bir ibâdet ahlâkı çıkaracaksın.

* Yalnız insanların değil, kurdun-kuşun, dikenin, otun da hakkını görüp gözetesin.

* Ayrıca belirteyim ki “Mü’minin her nefesi bayram’dır.” “Bayramım imdi, bayramım imdi. Bayram ederler, yar ile şimdi” buyuruyor Hacı Bayram Sultan. Bayram tevhidi kutlamaktır. Tevhide şükürdür. Tevhidi hamd ve senadır.

Çok oku

* Çok okuyunuz. İkra emri umumîdir. Yazmak nefisten olursa ene, ego, nefis onun ulviyetini gölgeler. Yazmak da emirle, manen alınan emirle olmalıdır. Senin tek eksiğin günde, yirmidört saatlik günde, otuz saat okumamandır. Bu gerçeği de kendi özünle, o saf, o güzel Muhammedi özünle bulacaksın.

* Düşüncenin, ifade samimiyetinin, ataklıklarının büyük kavgaların ifadesini yaşadın ve yaşattın. Seninle iftihar ediyorum. Seninle bahtiyarım. Manevî müjdeler, manevî muştular senin ve kardeşinin İslâm’a, insana hizmet edeceğiniz şeklindedir. Benim güvencim bu müjdedir. Alnımı secdeden hiç kaldırmasam şükrümü edâ ve ifâde etmiş sayılmam.

Dua etgemuhluoglu

* Gerçekleri senin kendi aklınla ve kendi gönlünle bulmanı istiyorum. Elimden geldiğince son nefesime kadar sizin hizmetinizde olacağım.

* Esir Türklere, esir Müslümanlara duâ ediniz. Eritre’den, Somali’den, Filipinlere kadar, Kırım’dan Kerkük’e kadar Müslümanlara ve Türklere duâ ediniz.

* Yeni bir dünya kurulacaktır. O’na hazırlanınız ve çok iyi okuyunuz. Kendinizi çok iyi yetiştiriniz.

* Oradaki ağabeylerin de Kur’an’daki “yetefekkerûn” (tefekkür ediniz) sırrının peşine düşsünler. Onun için çaba sarfetsinler ve çileye soyunsunlar.

Abdestsiz gezme

* Vakit de mahlûktur. Bu gerçeği unutmayınız. Vaktin de bir eceli vardır.

* Uyku gaflettir. Uykuyu azaltırsanız zamanınız çoğalır.

* Afrika için, Afrika’nın kurtuluşu için kitaplar bul. Ayrıca Guenon, Rene Guenon çok önemli bir Müslümandır. Derviş olmuş ve velî olmuştur.

* Abdestsiz gezme. Temiz, tahir ol. Zikirli ol. Besmeleli ol. O zaman topun, tüfeğin, atom bomban olur. Güçlü olursun.

* Kararlı, iradeli, sabırlı  olmanı niyaz ederim.

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Konyalı Büyük Bir Alim Ahmed Tahir Özyazıcı

Osmanlı devrinde “makarr-ı ulema” denen Konya’mız, pek çok âlim ve veli yetiştirmiş mübarek bir beldedir. …

Bir yorum

  1. Güzel nasihat in sahibine Allah rahmet eylesin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir