Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / İbrahim bin Edhem’e bu yapılır mı?

İbrahim bin Edhem’e bu yapılır mı?

İbrâhim b. Edhem bir grup arkadaşıyla birlikte idi, gündüzleri çalışıp onlara harcardı. Akşamleyin oruçlu olarak bir yerde toplanırlardı ve İbrâhîm b. Edhem her seferinde işten geç dönerdi.

Arkadaşları bir akşam birbirlerine: “Gelin bu akşam da iftarı onsuz yapalım, geldiğinde kendisine yiyecek bir şey kalmadığını görür ve bundan sonra zamanında gelmeye çalışır” dediler.

İbrâhîm dönünce arkadaşlarını uyur vaziyette buldu. Kendi kendine: “Zavallılar, herhalde yiyecek bir şey bulamadılar” dedi. Ve oradaki undan bir miktar alıp yoğurdu. Fırının ateşini yaktı ve yoğurduğu çöreği fırına attı.

İbrâhîm dirseklerini toprağa koymuş ateşi üflerken arkadaşları uyandılar ve ne yaptığını sordular. İbrâhîm arkadaşlarına: “Kendi kendime, ‘bunlar herhalde akşam yemeğini bulamayıp uyudular’ dedim. Çörek hazırlanana kadar da uyandırmak istemedim” dedi.

Arkadaşları mahcûb bir vaziyette birbirlerine; “Bir bizim yaptığımıza bakın, bir de onun yaptığına” dediler.

Kaynak: İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 3. Cilt, 271. Sayfa, Erkam Yayınları

Konu: İbrahim b. Edhem’in iyi niyeti

Değer Dizisi: Hüsn-ü zan sahibi olmak

Kazanım: İyi niyetli olmanın güzelliğini kavrar.

Alınan Ders:  İyi niyetli insan fıtratının gereği olarak her şeyi iyiye yorar. Bu onun tabiatıdır. Kötü düşünceli kimse ise her şeyi kötüye yorar. Bu da onun tabiatıdır. İyi niyetli insan, kalitesini, seviyesini, farkını her yerde gösterir. Girdiği ortama huzur katar, çıktığı ortamdan da huzurla çıkar. Kalbi katılaşmış kimseler, iyi niyetlinin halinden anlamazlar. İbrahim b. Edhem bu kıssada bize iyi niyetli olmanın çok güzel bir örneğini sunmuştur. Güzel dinimizde iyi niyet beslemeye, hüsn-ü zan denilmektedir. Dinimiz mümin kardeşleirmize hüsn-ü zan beslememizi emretmektedir.

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Kendi Dilinden İmam Süyûti

Suyûtî, Hüsnü’l-Muhâdara kitabında, kendisinden önceki hadis imamlarının da yaptığı gibi kendi hayatını geniş bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir