Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / Kanadı kırık kuşun rızkı

Kanadı kırık kuşun rızkı

kanadi-kirik-kusun-rizki

İbrahim bin Edhem ile Şekik-i Belhi bir gün Mekke’de karşılaşırlar.

Şakik-i Belhi o dönemlerde, tenha bir yerde inzivaya çekilmiş ve sürekli ibadet ve zikir ile meşgul imiş. Her hangi bir işle de meşgul değilmiş.

İbrahim bin Edhem, Şakik-i Belhi’ye sormuş:

– Ya Şakik seni bu duruma getirmeye sebep olan şey nedir? Şakik-i Belhi şöyle cevap vermiş:

– Günlerden bir gün çöle varmıştım. Kıraç bir yerde yatan, kanatları kırık bir kuş gördüm. Kendi kendime; burada oturayım ve bu kuşun rızkının nereden geldiğini gözetleyim, dedim. Kuşun karşısında yere çöktüm. O sırada gagası arasında çekirge taşıyan başka bir kuş geldi. Kırık kanatlı kuşun yanına konarak gagası arasındaki çekirgeyi onun gagasına bıraktı. Bu durumu görünce içimden; bu kuşu öbürüne vasıta kılan Yüce Allah nerede olursam olayım benim rızkımı da sağlamaya kadirdir, diyerek kazanç peşinden koşmaya son verdim ve kendimi tamamen ibadete adadım.

İbrahim bin Edhem onu dikkatlice dinledikten sonra ona şöyle demiş:

– Peki neden sen o kırık kanatlı kuşa yiyecek taşıyan sağlam kuş olup da daha yüksek dereceli olmak istemiyorsun? Sen iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’in “Veren el alan elden hayırlıdır” diye buyurduğunu duymadın mı?

Bu cevabı alan Şakik-i Belhi, İbrahim bin Edhem’in elini öpmüş ve ona; “Ya Ebu İshak sen bizim üstadımızsın” demiş.

MENKIBELERLE DEĞERLER EĞİTİMİ

Kaynak: İmam-ı Gazzali, Kalplerin Keşfi, s,182

Konu: İbrahim bin Edhem ile Şakik-i Belhi’nin konuşması

Değer Dizisi: Veren El Olmak

Alınan Ders: Yüce dinimiz bizlere çalışmamızı ve elimizin emeğiyle geçinmemizi öğütlemektedir. Dinimizde ruhbanlığın yani bir kenara çekilmenin ve sürekli ibadetle meşgul olmanın yeri yoktur. Her Müslüman başta kendisini ve ailesini kimseye muhtaç duruma düşürmemek için gücünün yettiğince mutlaka bir işle meşgul olmalıdır. Yeteri kadar kazanç sağladıktan sonra da gelirlerinin bir kısmını zekat ve sadaka olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalıdır. Efendimiz sallellahü aleyhi ve sellem’in de buyurduğu gibi veren el olmak daha makbul bir durumdur.

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Hak aşığı bir bilge; Prof. Dr. Turgut Karabey

Aşk imiş her ne var ‘âlemde ‘İlm bir kîl u kâl imiş ancak Bayburt asıllı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir