Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / Kuma ve Kayaya Yazılan Sözler

Kuma ve Kayaya Yazılan Sözler

kuma-ve-kayaya-yazilan-sozler

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikaye anlatılır. Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar biri ötekine bir tokat atar. Tokadı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar:

“Bugün en iyi arkadaşım bana bir tokat attı.”

Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler. Tokadı yiyen yıkanırken bir batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş tam kurtulduktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır:

“Bugün en iyi arkadaşım benim hayatımı kurtardı.”

Tokadı vuran ve sonra arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der: – Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın ama şimdi kayaya kazıyorsun. Neden?

Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir: “Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize iyi bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki onu hiçbir rüzgar yok etmesin.”

KISSALARLA DEĞERLER EĞİTİMİ

Konu: İki arkadaşın yolculuğu

Değer Dizisi: Affetmek

Kazanım: Affetmenin erdemini kavrar.

Alınan Ders: Kusursuz insan olmayacağı ve kusursuz dost arayan kimsenin yalnız kalacağı malumdur. Dolayısıyla yeryüzündeki bütün insanların ufak yada büyük kusurları vardır. Kusurlların derecesine göre onları affedebilmek yerine göre bir erdemdir. İnsan dostlarının her türlü kusurunu kafasına takar ve o kusurları gözünde büyütürse, hayatı kendi kendisine dar etmiş olur. Kin ve nefret gibi duygular yürek için bir ağırlık ve bir yüktür. Mümkün olduğu kadar nefsimize söz geçirmeli ve affetmeyi öğrenmeliyiz. Dostlarımızın kusurlarını zihnimize derin bir yere kazırak onları affetmemiz de bir o kadar zorlaşır. O halde bazı kusurları unutmayı ve onları yapanları affetmeyi başarabilmemiz için, kuma veya suya yazar gibi zihnimize kodlamalıyız. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, bir kuyuyuya düşmüşsek, aklımızı kullanıp aynı kuyuya bir daha düşmemiz gerekir.

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Mustafa Akgül Hoca’yla bir tefekkür yolculuğu

Şubat 2012’de Şehremini mahallesindeki Gül düğün salonunda Şeyh Raşid Camii’nin bir programına katıldım. Programın konuğu …

Bir yorum

  1. nail güzelarslan

    kıssaları çok beğendim öğrencilerimle paylaşacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir