Ana Sayfa / Manşet / Mehmet Mazak’tan güzel bir eser

Mehmet Mazak’tan güzel bir eser

İnsan demek, şehir demektir der William Shakespeare. Şehir kuran bir medeniyetin mirasçıları olarak bizler tarihsel birikimimizi müzeleştirip haps ederek hayattan koparmak yerine şehri kuran değerler sistemini, varlık şuurunu, mekân ilişkisini doğru anlayıp yaşadığımız hayata dair uygun çözümleler üretmek zorundayız der rahmetli Akif Emre.

Bilge Mimar Turgut Cansever, şehre dair derinlik, tasavvur ve tasarımdan bahs ederek “yaşanmaya değer şehir” düşüncesini ortaya koymuştur. Şehirlerimizin içinden çıkılmaz modern hapishaneler konumuna geldiği günümüzde Cahit Zarifoğlu’nun ifadesi ile “Yüreğimin zarif acısı… Şimdi bu şehir adının incesiyle gülümsüyor kuşlara” diyor ya, bizlerde ruhumuzu burkan inciten şehirlerden uzaklaşarak, gördüğümüzde ruhumuza dokunan ruhumuzu okşayan şehirlere yolculuk yaptıralım istedik bu kitap ile

Şehir üzerine yaşadıklarım, gördüklerim, okuduklarım ve hissettiklerimin harf olarak, kelime olarak cümle olarak kâğıda döküldüğü bu çalışma ile siz değerli okuyucularıma şehir ve kültür ilişkisi üzerinden bir dost eli uzatmak istedim.

Hayatıma dokunan şehirleri tarihi, kültürü ve medeniyeti ile düşünce dünyamda harmanlayıp duygu kervanıma yükleyip sizlere sunmak istedim bu çalışmamda. “Ruhuma Dokunan Şehirler” olarak karşınıza çıkan bu eserimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şehir üzerine düşünce dünyamda yer eden başlıklara yer verdim. İkinci bölüm ise kitabın ana temasını teşkil eden ruhuma donunan şehirler ile ilgili olup, üçüncü ve son bölüm ise şehir ve tanzifat üzerine röportajlarımdan oluşmaktadır.

“Ruhuma Dokunan Şehirler” kitabının oluşmasında her zaman şehir yazılarımı destekleyen Kıymetli Ağabeyim Mehmet Kamil Berse’ye ve desteklerini gördüğüm bütün dostlarıma teşekkür ederim.

Fatih Sultan Mehmet’in “Hüner bir şehir bünyâd itmekdür. Reâyâ kalbin âbâd itmekdür!” diyor. Yâni, “Asıl marifet bir şehir kurmak, şehir imar etmekle birlikte o şehirde yaşayanların kalbini âbâd etmek, kazanmaktır.” Düşüncesi daima bizlere şehircilik anlayışımızda yol göstericimiz olması dileğiyle.

Not: Bu yazı kitabın sunuş bölümüdür.

Mehmet Mazak/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

İşte İmam Hatip Okulları bu ruhla açılmıştı

Merhum Yahyalılı İpek Hoca, Yahyalı İmam Hatip Lisesi inşaatı esnasında inşaatın tamamlanması için Kurban Bayramı’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir