Ana Sayfa / Çocuk Terbiyesi / Altın Öğütler / Nefsimle başedemiyorum, ne yapmalıyım?

Nefsimle başedemiyorum, ne yapmalıyım?

nefsime-yenik dusuyorum

Hallac-ı Mansur’a babasının verdiği çok güzel bir öğüt vardır: “Evladım nefsin seni meşgul etmeden sen nefsini meşgul et.” Bu sözle amel eden öyle kimseler var ki bir hizmetten ötekine koşuşturup dururlar. Zaten hain nefsi dize getirmenin hizmetten başka bir çaresi de yoktur. Çare, din-i mübin-i İslam için gece gündüz koşturmaktır. İnşallah Allah bizi de onlardan eder.

yesil-ogut-ver- ogut muuminlere-fayda-verirSen yorul, merak etme boşa gitmez

Allah’ın davası uğrunda harcanan emeklerin hiçbirisi boşa gitmez…

Bizi görüp gözeten Yüce Rabbi’miz mutlaka onları değerlendirir. Niyetimiz ne ise kazancımız da o istikamette olur. Yaptıklarımızın karşılığını eğer bu dünyada tastamam almışsak, öbür tarafta ellerimiz bomboş kalabilir.

İnşallah! “Hem sevap kazanıyoruz, hem para kazanıyoruz” aldatmacasına kananlardan olmayız. Bu söz, ilk bakışta güzel bir söz gibi duruyor ancak o sözün açtığı kapıdan içeriye girildiğinde, bu sefer elinizle birlikte kolunuzu kaptırdığınızı fark ediyorsunuz. Şeytan birçoklarını da bu terane ile aldatıyor.

Parayla olan ağır imtihanımız

İşin en acı tarafı ise çok sınavları atlatıp da imtihanın maddeyle alakalı olan kısmında çuvallamak. Allah cümlemizi muhafaza etsin. İslam’a hizmet etmenin ve onu tebliğ etmenin prensiplerini âlimlerimiz derleyip toparlamışlardır. Onların anlattığına göre benim Peygamberim tebliğ karşılığında maddi bir değer almış değil…

Onun eshabı, tabiini ve etba-ü tabiini de ücret istememişler. Bu dinin âlimleri, arifleri, füzalası da böyle yapmışlar. Onlar ücretlerini Allah’tan istemişler.

Nice güzel alimlerimiz var ki, gerek İslam’a hizmet etmek için koşuşturma anlamında olsun, gerekse Allah için her türlü hayrı destekleme anlamında olsun çok güzel gayretler içerisindeler. Bu güzel insanlar Allah’ın izni ile şehrin öteki ucundan koşup gelen Habib-i Neccar gibi dinleri için koşuşturup duruyorlar. Habib-i Neccar’ın ifade ettiği: “Onlar sizden ücret istemiyorlar” sırrına vakıflar.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Hâris El Muhâsibi’nin 10 Altın Öğüdü

Hâris El Muhâsibi’nin şu sözleri ne ibret vericidir: “Nefsini hesaba çeken muhasebe ehlinin belli nitelikleri …

Bir yorum

  1. Hüseyin Yalnız

    Allah razı olsun,
    Aydın Başar ve ekibine.
    Allaha emanet olunuz.
    İzmitli Muallim Hüseyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir