Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / Anılar Geçidi / Sakalları kısa diye…

Sakalları kısa diye…

Merhum Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hoceafendi, Haseki’de Kırâat dersi okuttuğu yıllarda bir gün Fatih’te İsmailağa Camii’ne, talebesi Muhterem Mahmud Efendi’yi ziyarete gider.

Şadırvanda rastladığı bir derviş, Hocaefendi’ye, sakalın fazileti ve nasıl olması gerektiğinden bahseder, sakalının kısa olması hasebiyle de onu azarlar.

Hocaefendi bu cahil dervişe kızmak şöyle dursun onu tasdik eder mahiyette, “Efendi doğru söylüyorsun, sakal dediğin gibi olmalıdır” der.

Sonra bu derviş camiye girer ve Muhterem Mahmut Efendi’nin ders halkasına oturur.

Bir müddet sonra merhum üstadın geldiği Mahmut Efendi’ye haber verilir, hemen ayağa kalkar, büyük bir hürmetle hocasını karşılar, elini öper ve oturduğu yeri ona takdim eder

Bu duruma hayretle şahit olan derviş, Mahmut Efendi’nin karşıladığı, elini öpüp yer verdiği kişinin şadırvanda azarladığı şahıs olduğunu anlayınca utancından ne yapacağını bilemez.

Namazdan sonra Aşıkkutlu Hocaefendi’nin yanına yakalaşır, elini öper ve kendisini affetmesini istirham eder.

Merhum üstad bir baba şefkatiyle, “Efendi, söyledikleriniz doğru idi; sakalım uzun olsa daha iyi olurdu.” diye mukabelede bulunur.

Merhum Aşıkkutlu Hocanın bir başka anısını okumak için lütfen tıklaynız.

Dr. İhsan Şenocak/ DinKulturuAtolyesi.com

ANILARLA DEĞERLER EĞİTİMİ

Konu: Merhum Aşıkkutlu Hocanın bir hatırası

Değer Dizisi: Hakikate teslimiyet

Alınan Ders: İnsanoğlunun fıtratında, incir çekirdeğini bile doldurmayacak şeyler için, tartışmak, mücadele etmek ve sonuçta yanıldığını kabul etmemek gibi olumsuz özellikler bulunmaktadır. Nefsini terbbiye edememiş nice insanlar, ufak tefe şeyeler için birbirini kırar dökerler. Bir insana yanlışını bile söylerken “üslup” sahibi olmak gerekir. Paldır küldür yapılan ikazların, hiç kimseye bir menfaati olmaz. Üslupsuz yapılan ikazlar, ancak sahibib hamlığını ele verir. Merhum Aşıkkutlu Hocaefendi son dönemin büyük alimlerinden olduğu halde, ham bir derviş tarafından azarlanmakta fakat buna karşı hilim/ yumuşaklık ile mukabele etmektedir. Onun bu güzel tavrı olgunluğuna işaret etmekte olup aynı zamanda örnek bir davranıştır. Diğer taraftan hatasını anlayan derviş kendisinden özür dilediğinde, Aşıkkutlu Hocaefendi’nin dervişe hak vermesi ise kendisin ayrı bir olgunluğudur. Birçok insan bilhassa din hususunda, adeta yanlışta inat ederken, Aşıkkutlu Hoca’nın doğruyu tasdik eden bu tavrı hepimiz için yiine çok güzel bir örnektir.

Danışman Notu: DinKulturuAtolyesi danışmanımız Muhterem Prof. Dr. Bedri Gencer Hoca bu yazı hakkında şu yorumu yapmıştır: “Çok ibretlik bir hatıra. Dini kendine değil, kendini dine uydurmaya çalışan ilim ve insaf ehli böyle olur.”

DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Kendi Dilinden İmam Süyûti

Suyûtî, Hüsnü’l-Muhâdara kitabında, kendisinden önceki hadis imamlarının da yaptığı gibi kendi hayatını geniş bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir