Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / Anılar Geçidi / Sakallı Kardeş Şöyle Öne Buyur

Sakallı Kardeş Şöyle Öne Buyur

sakalli-kardes-soyle-one-buyur

1901 yılında doğan Hacı Şaban Efendi (v. 15 Eylül 1992) Bayburd’un yetiştirdiği en önemli maneviyat büyüklerindendir. İslam’ı tavizsiz yaşaması ve sünnet-i seniyeyi harfiyen tatbik etmesiyle bilinen Hacı Şaban Efendi, tanıyanların anlattıklarına göre çok heybetli bir zattır. Gözlerine bakmaya bile cesaret edemeyen müritleri, onun o heybetli görüntüsünün ardında çok merhametli bir yüreği olduğunu ifade ederler. Öyle ki çok yaşlı olduğu dönemlerde bile kardeşleri için koşuşturmuş, bilhassa sıkıntısı olanlarla özel ilgilenmiştir. Onun bu hali sevgi dolu yüreğini ortaya dökmek için kâfidir.

din-kulturuHacı Şaban Efendi’nin hayatında öncelediği kavramların başında cihat, ilim, takva ve zikir kavramları gelmektedir. Sohbetlerinde bu konulara sık sık değinen Hacı Şaban Efendi zikir konusuna ayrı bir ehemmiyet vermiş ve dervişlerine nerede bir zikir sofrası bulurlarsa oraya oturmalarını tembih etmiştir. Bu konuda söylediği en güzel vecizelerden biri de şudur: “Benim dervişanımın iki atı vardır, birinden yorulur ötekine binerler. Biri Kelimeyi Tevhit, biri Salâvatı Şerife…”

Hacı Şaban Efendi’nin sünnete verdiği önem de ayrıca takdire şayandır. Bir sohbeti esnasında yeni sakal bırakmış bir gencin arkalarda oturduğunu görünce ona şöyle demiştir: “Sakallı kardeş! Sen arkalarda kalma, öne buyur. Çünkü senin sakalın var. Ahir zaman Nebisi sallallahü aleyhi ve sellem; ‘Benim kaybolmakta olan bir sünnetimi ihya edene yüz şehit sevabı vardır’ buyurmuştur.”

Hacı Şaban Efendi bu tavrıyla sünnete önem verdiğini göstermiş ve bizlere de sünnetin baş tacı edilmesi gerektiğini öğretmiştir.

anilar-gecidi

ANILARLA DEĞERLER EĞİTİMİ

Konu: Sakal Bırakmak

Değer Dizisi: Sünnet-i Seniyeyi Önemsemek

Kazanım: Sünnet hassasiyeti kazanır

Alınan Ders: Hacı Şaban Efendi’nin bu güzel anısı, sünnete ittibanın ve sünnete değer vermenin bize en güzel örneklerini sunuyor.  Bizler de yaşantımızda sünneti yaşayarak ve teşvik ederek hayatımızı daha da anlamlı hale getirebiliriz. Böylece inşallah Efendimiz’in şefaatine nail oluruz.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

Mustafa Akgül Hoca’yla bir tefekkür yolculuğu

Şubat 2012’de Şehremini mahallesindeki Gül düğün salonunda Şeyh Raşid Camii’nin bir programına katıldım. Programın konuğu …

Bir yorum

  1. Çok guzel bir yazı. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir