Ana Sayfa / İyi Haberler / İrfan Mektebi / Kardeşinin başarısı senin başarındır

Kardeşinin başarısı senin başarındır

İyi niyetle ve gayretle koşturan tüm derneklerin, vakıfların, STK’ların başarısını başarımız olarak görmeliyiz, yapılan her güzel işi yürekten desteklemeliyiz. Birbirimizle uğraşmak, birbirimizi kıskanmak vakit kaybıdır, enerji israfıdır. İnananlar kardeştir.

Kıskançlık iyi değil

Birçok ortamda, içinde bulunduğumuz zamanın büyük dernekleri, meşhur vakıfları ve gözde STK’ları için olumsuz görüşler, suizanna kaçan yorumlar duyuyorum. Kanaatim o ki haklı ve yerinde eleştiriler dışında derin bir kıskançlıkla da yapılıyor bu tür yorumlar, bundan kurtulmalıyız.

Falan derneği, filan vakfı içten içe kıskanmak ve aleyhlerinde haksız yorumlarda bulunmak yerine ortaya konan güzellikleri tebrik etmeyi deneyelim, olan biten hayırlı çalışmalar için dua edelim, destek olalım, bizlere yakışan budur.

Geniş bir gönül

Geniş bir gönül, engin bir bakış lazım. Aksi halde enerjimizi ve heyecanımızı bâtılla, kötülerle, zalimlerle mücadele yerine birbirimizle münakaşada harcarız, nefislerimizin kıskançlığı yüzünden kardeşliğimizi zedeleriz. Dünya fani, ölüm ne zaman bilinmez, hayırlarda koşmak zorundayız.

İnsan bilmediğinin, tanımadığının düşmanı, karşıtı olur çoğu zaman. Eleştirdiğimiz, beğenmediğimiz, kötü zanlar beslediğimiz meseleleri anlayışla, özenle, iyice dinleyerek ve empati yaparak ele alırsak büyük oranda fikrimiz değişebilir, bakış açımız genişler. Bereket böyle zuhur eder.

Ömür kıymetli

Herkes etki alanı içine giren, bizzat şahit olduğu ve net olarak gördüğü meseleleri gücü yettiğince değiştirmeye, güzelleştirmeye gayret etmeli. Ömrümüz etki alanımıza girmeyen ve çoğunlukla az bilgili olduğumuz konularda nefisler arası savaşlarla, sonuçsuz tartışmalarla geçmemeli, ömür çok kıymetli…

Her şeyi son tahlilde eksiksiz şekilde takdir edecek, değerlendirecek olan Allah’tır, insanların bakışları, görüşleri, fikirleri eksik de olur, hatadan korunmuş değildir. Her meselede nihai hükmü verme havalarından, olan biteni kusursuz değerlendirme tavrından uzak olmalıyız.

Süleyman Ragıp Yazıcılar/ DinKulturuAtolyesi.com

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

İşte İmam Hatip Okulları bu ruhla açılmıştı

Merhum Yahyalılı İpek Hoca, Yahyalı İmam Hatip Lisesi inşaatı esnasında inşaatın tamamlanması için Kurban Bayramı’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir