Ana Sayfa / Değerler Eğitimi / Anılar Geçidi / Muhammed Hamidullah’ı ağlatan olay

Muhammed Hamidullah’ı ağlatan olay

Allah gani gani rahmet eylesin bir müddet Türkiye’de de bulunan merhum Muhammet Hamidullah Hoca, hac vazifesini yaparken, Osmanlının torunları Türkler nerede diye düşünmüş ve onları aramış.

Altınoluğun karşısına doğru giderken bakmış ki tüm hacıların ellerinde Kur’an var fakat bizimkilerin ellerinde Kur’an yok.

Türkleri çok sevdiğinden hüsn-ü zan etmiş: “Herkes Kur’an’ı yüzünden okuyor Türkler ise herhalde hepsi hafız; ezberden okuyorlar” diye düşünmüş.

Sonra bu düşüncesini bizimkilerden birine söylemiş. Bunu duyan hocalarımız biraz utanmışlar vea ”Hocam maalesef durum bildiğiniz gibi değil, ülkemizde uzun yıllardır Kur’an okumak ve okutmak yasaktı, bizimkiler Kur’an okumayı bilmiyorlar” demişler.

Hamidullah Hoca bunu duyunca: “Vah Osmanlı’nın torunları demek siz bu hale düştünüz” diyerek hüngür hüngür ağlamaya başlamış.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma/ DinKulturuAtolyesi.com

ANILARLA DEĞERLER EĞİTİMİ

Konu: Hamidullah Hoca’nın Müslümanların Kur’an okuyamamasına üzülmesi

Değer Dizisi: Müslümanların Derdiyle Dertlenmek

Kazanım: Müslümanın dertleriyle dertlenir

Alınan Ders: Ülkemizde ve diğer İslam ülkelerinde tarih boyunca müslüman toplumlar bir çok zulme maruz kalmış ve müslümanlar kendi ülkelerinde dinini yaşayamaz hale getirilmiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra ülkemizde de Kur’an ağitimi yasaklanmış ve dindarlara büyük baskılar yapılmıştır. Kuşkusuz bu durum müslümanların tarihindeki kanayan bir yaradır.

Şuurlu müslümanların bu tür olaylardan ibret alması ve Müslümanalrı içtimai hayatta ezik duruma düşürmek isteyen din düşmanıları ile son nefese kadar mücadele etmeleri gerekir. Eğet yeryüzünde bir yerde İslam’ın yaşanması yasaklanıyorsa, bu durum bütün müslümanların derdi olmalıdır. Peki ya öylemidir? İslam’ın önündeki engelleri kendimize ne kadar dert ediniyoruz? Bu soruya verdiğimiz cevabımız müslümanlıktaki kalitemizi de ortaya koyacaktır.

Merhum Muhammed Hamidullah Hoca’nın hac vazifesini yaparken karşılaştığı bu olay karşısında ağlaması, onun İslam’ın derdiyle dertlendiğini göstermektedir. Bizler de İslam’ın derdi ile dertlenmeli, çocuklarımıza da bu bilinci kazandırmalıyız.

DinKulturuAtolyesi.com

hamidullah-din-kulturu-atolyesi

Hakkımda dinkulturuatolyesi

Şunlara Gözat

İşte İmam Hatip Okulları bu ruhla açılmıştı

Merhum Yahyalılı İpek Hoca, Yahyalı İmam Hatip Lisesi inşaatı esnasında inşaatın tamamlanması için Kurban Bayramı’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir